Duben 2011

Posledný rozhovor s Kurtom... ;(

30. dubna 2011 v 20:15 Kurt Cobain

Kurt Cobain: ,,Už nežijem len pre hudbu" (posledný rozhovor)

Tento rozhovor proběhl v neděli 19. září 1993, sedm měsíců před Cobainovou sebevraždou(vraždou). Před jeho začátkem zpěvák předložil požadavek, který by bylo možné očekávat spíše od takového Michaela Jacksona než od kapelníka nejznámnější alternativní skupiny na světě. Chtěl vědět, jestli Sakamoto napsal někdy něco negatívního o Nirvaně a v jakém smyslu. Cobainovo vydavatelství podniklo důkladný průzkum redaktorových článků, z kterého vyplynulo, že není vůči skupině zaujatý. Kurt to novináři oznámil na začátku rozhovoru.
S (Sakamoto): Opravdu nekecáš? Proč si to udělal?

C (Cobain) (tichým hlasem, kterým okamžitě popřel svojí reputaci rebelského divocha): Je to otázka prevence. Před tím než někomu poskytnem rozhovor, musím zjistit, co dotyčný novinář před tím o skupině napsal a nebo řekl, aby jsem si byl jistý, že je objektívní a neojebe nás (povzdych). Nikdy bych si nedokázal představit, že opravdu dojdem až do takovýchto krajností.
S ohledem na projevení takovýchto pocitů je šokem skutečnost, že souhlasil s poskytnutím několika rozhovorů v souvislosti s vydáním nového alba Nirvany, In Utero (vyšlo v září 1993). Dva roky po tom, co album Nevermind a jeho "antihymna" Smells Like Teen Spirit natlačili hudební underground až do rádií vysílajících střední proud, Cobain přitahoval pozornost například takových novinářů, kterým se nelíbila ani jeho osobnost ani životní styl a přisoudili mu reputaci, jemně hovořeno, "osoby s konfrontačním chováním". Jeho nedůvěra k médiím propukla v otevřené pohrdání na podzim roku 1992, kdy v článku magazínu Vanity Fair popsali jeho manželku Courtney Love jako intrikánku závislou na heroinu, která se na něho zavěsila kvůli penězům.
S: Co odpovíš na zvěsti, že ty a Courtney jste brali drogy ješte tehdy, když byla těhotná? (V roce 1992 se Cobainovým narodila zdravá dcera Frances Bean)

C: Ano, byl jsem několik měsíců závislý na heroinu, ale to bylo mnoho měsíců před tím, než se začaly objevovat takovéhle články. (Courtney též připustila, že brala heroin, ale jen před tím, než otěhotněla. Pozn. red.) Byla to experimentální část mého života, které opravdu lituju. Hlavním důvodem, pro který jsem v té době popíral užívání heroinu bylo, že jsem nechtěl nikoho ovlivnit. Chtěl jsem zničit celý ten mýtus okolo rockových hvězd a užívání drog…Nepodařilo se mi to.
S: Povídá se, že při nahrávání In Utero jste sa dostali na válečnou notu s producentem Stevem Albinim po tom, co se v časopise Newsweek vyjádřil, že manažmentu Nirvany se album zdálo odporné a že vydavatelství vás nutilo udělat ho komerčnějším.

C: Absolutně ne. Jedinou věcí, kterou jsem Steveovi na reakci našeho vydavatelství řekl bylo, že někteří lidé - asi tři nebo čtyři - měli pocit, že písničky nebyly napsané tak, jako na posledním albu, a že jejich produkce byla trochu nevhodná. Snažil jsem se mu objasnit, že tito lidé na nás nijak netlačí - jednoduše jen projevili svůj osobní názor a to je něco, za co si jich vážím. Třeba už jen proto, že v té době, kdy jsme si vzali kopii alba, aby jsme si ho doma poslechli, něco na něm rozhodně nebylo v pořádku. Něco mu chybělo. Nevěděli jsme, co to je. Trvalo přibližně měsíc a půl, který jsme kvůli obavám o smyslu celého projektu přežívali v nejistotě, než jsme prišli na to, že vokály nebyly dostatečně hlasité. Dalo se to napravit v průběhu masterovacího a mixovacího procesu.
Ještě problematičtější byl krutý zápas, který následoval při udělování cen MTV Awards 1992. Ten ještě zvětšil hlubokou propast mezi rebelskou image alternativní skupiny a nepříjemnými realitami hudebního byznysu.

C: Řekli nám, že jak nezahrajeme náš hit, tak nejen videoklipy Nirvany, ale klipy všech skupin, které mají smlouvu s naší manažerskou firmou, budou ve vysílání MTV "nevítané". To je pravděpodobně nejextrémnější případ toho, čím jsme museli projít, od té doby, co jsme se stali součástí komerčního světa. Ale když tě postaví před takovou situaci a tvoji přátelé jsou v ohrožení, musíš přijmout kompromis. Ale je to otázka přípravy a pojištění se, aby se něco podobného už nikdy nemohlo stát.
S: Ale jak to dokážete zajistit? Jak takoví nenávistníci jako vy, přídou na to, že Nirvana potřebuje MTV?

C: Hlavně prostřednictvím dialogů. Jak by nás ješte pozvali hrát na MTV Awards, nešli by jsme, nebo jen pod podmínkou, že nám dají šanci dělat to, co chceme. V této skupině je velmi mnoho paranoie, zejmnéna co se týka toho, aby jsme měli jistotu, že tohle je přesně to, co chceme dělat.
S: Nová kniha nazvaná Route 666 dává komerčnímu úspěchu Nirvany zajímavé vlastnosti. Její autorka Gina Arnold je zároveň oddanou příznivkyní vaší skupiny. Tvrdí v ní, že když se začátkem roku 1992 poprvé dozvěděla, že album Nevermind je v americkém žebříčku číslem jedna, bylo jí jasné, že George Bush st. nebude znovu zvolen za prezidenta USA.

C: (s úpřimným smíchem) Gina má velmi pozitivní přístup k věci. Ale přináší do popředí velmi zajímavou otázku: "Věříte tomu, že by nějaká skupina mohla mít takový vnější vliv?". Jen ve velmi malém rozsahu. Nemůžete očekávat, že rokenrolová hudba dokáže změnit pohled lidí na věci. Víc by jsem důvěřoval pracovníkům oddělení zpravodajství MTV za to, že dali přednost volbě Clintona než statutu rokenrolu. Protože oni mají moc na podporu svých levičáských ideálů v podstatně větší míře, než jakákoli alternativně myšlená skupina kdy může mít.
S: To je děsivá představa.

C: Ano, je. A je také jistým způsobem smutné, že rokenroloví hudebníci jsou brání tak vážně. Tato generace nemá svého Abbieho Hoffmanse, takže lidi hledají Abbieho Hoffmanse, co hraje na kytaru.

(Abbie Hoffmans byl od 60. let 20. století asi nejznámějším americkým anarchistou a enviromentalistou. Spolupodílel se na vzniku hnutí yippies - socialistických revolucionářů, z kterých mnozí začínali jako Děti květin - hippies. Hoffmans organizoval velké protiválečné demonstrace, kterých se v době vietnamské války zúčastnily desetitisíce lidí. Americká vláda ho pronásledovala a věznila až do jeho smrti v roku 1989, kdy spáchal sebevraždu. Pozn. překl.)
S: Několik tvých myšlenek o novém postavení Nirvany se překvapivě objevilo na albu In Utero

C: Rozhodně není mým zvykem používat kapelu na to, aby jsem mluvil o svém odporu k médiím a podobným věcem. Chápeš, jak to myslím? Očekával by sem, že hodně lidí bude považovat písně nového alba za ješte osobnější, než jsou na Nevermind, ale tentokrát jsem se rozhodl použít věci z knih, filmů a jiných příběhů.
S: Jedna z tvých nejsilnějších písní se nazývá Rape Me (Znásilni mě). Shodou okolností loni dva chlapíci znásilnili v nevadském Rene jistou ženu a zpívali při tom písničku od Nirvany. Je tato píseň reakcí na tento incident?

C: Ne, ne, nemohl bych být tak "polopatický". Nedokázal bych o tom napsat píničku, neboť se mě to příliš dotklo.
S: Ale po tom, co se stalo v Rene, jsi se nezačal obávat toho, jak lidi budou nahlížet, případně i zneužívat slova textu, která znějí: "Znásilni mě…nenáviď mě…znič mě"?

Cobainovi se tato otázka očividně zdá být problematická. Rozhodl se, že nejlepší bude vyhnout se odpovědi na ní, anebo přinejmenším vyslovit přijatelnou odpověď.

C: Opravdu nevím, jak bych vysvětlil název této písně. Hádam tak, že jsem chtěl napsat "protiznásilňující" píseň a rozhodl jsem se, že musí být do očí bijící a také troufalá, jak jen to je možné. Je to můj způsob projevení toho, jak odvážny, nápaditý a smělý človek musí být, aby mohl něco takového vyslovit.
Cobain se už vůbec nezdá být nahněvaným a bojovným mladým mužem, jakým byl loni. Není pochyb, že jistý podíl na tom má i skutečnost, že poprvé v životě je při penězích. (Řekl, že jeho příjem v roce 1992 byl po zaplacení daní 620 000 dolárů. Do toho není započítaná miliondolarová nahrávací smlouva jeho manželky Courtney Love, kterou podepsala jako členka skupiny Hole.)
S: Dá se říct, že narození dcery Frances Bean změnilo radikálně tvůj život?

C: Absolutně. Nikdo nemůže popřít, že mít rodinu dává pocit jistoty. Způsobila, že jsem si uvědomil, že nemám ve svém životě jen jedinou sféru zájmů, chápeš? Odteď už nežiju jen pro hudbu. Mám rodinu, stále mě baví skládání a čtení a poprvé ve své tvorbě mám pocit jistoty a bezpečí. Nebo vím, že je při mně pár lidí, kteří ke mně bytostně patří.
Sedm měsíců po tomto vyhlášení Kurt Cobain preskočil plot protidrogové léčebny. Odletěl domů, kde ho nikdo nečekal. Zašel do skleníku, kam si přinesl heroin a brokovnici. Píchl si dávku, která by zabila i koně, vložil do úst hlaveň brokovnice a stiskl spoušť. Ten několikmilimetrový pohyb prstu ho poslal na cestu, odkaď není návratu a stala se z něho legenda, kterou nikdy nechtěl být.
Prepáčte že je celý v češtine zale nechcelo sa mi ho prekpisovať :D
Mier lásku a porozumenie... :) :(

Nahrávku Hormoaning od Nirvany znovu vydajú

28. dubna 2011 v 19:27 Kurt Cobain
EP nahrávka obsahuje coververzie od DEVO, The Vaselines a The Wipers a tiež dve vlastné piesne od Nirvany - Aneurysm a Even in His Youth.
Zosnulý líder kapely Nirvana Kurt Cobain.Foto: whiteblankpage.com
BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) - Počas tohtoročného Record Store Day, ktorý bude 16. apríla, znovu vyjde EP nahrávka Hormoaning od kultovej americkej skupiny Nirvana.

Tento album pôvodne kapela predávala iba počas austrálskeho turné v roku 1992 a dodnes je zberateľskou raritou. Nahrávka obsahuje coververzie od DEVO, The Vaselines a The Wipers a tiež dve vlastné piesne od Nirvany - Aneurysm a Even in His Youth.

Všetky skladby formácia zo Seattlu nahrala v rámci John Peel session na BBC Radio 1. Počas Record Store Day, kedy interpreti ponúkajú na trhu rôzne hudobné špeciality, sa z EP nahrávky Hormoaning do predaja dostane limitovaný počet 6 000 kusov. Ďalšími kapelami, ktoré svojimi špecialitami obohatia tohtoročný Record Store Day, budú napríklad Foo Fighters, Deftones či The Strokes. Informáciu zverejnila webová stránka NME.com.

No teším sa :D len škoda že tak málo toho víde :// na naše mini Slovensko sa toho určite veľa nedostane a keď vôbec niečo tak sa k tomu nestihnem dostať :// ale inak samozrejme že :OO znova vidajú Hormoaning :OO :DD

Mier , lásku a porozumenieDave Grohl

28. dubna 2011 v 19:18
Multiinštrumentalista a skladateľ Dave Grohl v 90. rokoch minulého storočia pôsobil v Nirvane ako bubeník a podľa vlastných slov jej vďačí "za všetko".
BRATISLAVA 3. apríla (SITA) - Frontman americkej rockovej formácie Foo Fighters Dave Grohl sa už podľa vlastných slov dostal z tieňa legendárnej Nirvany, v ktorej v 90. rokoch minulého storočia pôsobil ako bubeník. Aj preto si vraj pozval na nahrávanie nového albumu Foo Fighters svojho spoluhráča z Nirvany - basgitaristu Krista Novoselica. Ten sa podieľal na piesni I Should Have Known z očakávaného siedmeho štúdiového albumu päťčlennej formácie zo Seattlu s názvom Wasting Light.

Štyridsaťdvaročný Grohl ho podľa vlastných slov pozval aj preto, že album produkoval Butch Vig, ktorý stál aj za albumom Nevermind (1991) od Nirvany. V štúdiu pritom spolu neboli už dvadsať rokov. Ako povedal rodák z Warrenu v americkom štáte Ohio v rozhovore pre britský denník The Sun, po 17 rokoch spoločnej kariéry má pocit, že Foo Fighters sú už dosť uznávaní a mohol si to pokojne dovoliť. "Snažil som sa túto skupinu etablovať vlastnými silami, pokúšal som sa vykročiť z tieňa Nirvany a robím to tým najúctivejším spôsobom," vysvetlil ďalej Grohl. Sám vraví, že bez Nirvany by nebol tam, kde je teraz. "Tej skupine vďačím za všetko," skonštatoval.

Nahrávanie piesne I Should Have Known mu prinieslo množstvo spomienok z čias v Nirvane. "Je to pieseňFoo Fighters, nie Nirvany, no boli chvíle, keď mi to naozaj pripomenulo rok 1991," uzavrel multiinštrumentalista a skladateľ, ktorý počas svojej kariéry hral už s asi 30 skupinami. Od roku 2009 napríklad pôsobí na scéne aj ako člen superskupiny Them Crooked Vultures.

Nový album Foo Fighters s názvom Wasting Light, ktorý obsahuje 11 piesní, vrátane singla Rope, oficiálne vyjde 11. apríla. Okrem toho pri príležitosti Record Store Day 16. apríla vydajú album plný coververzií. Nahrávka s názvom Medium Rare vyjde na vinylovej platni a bude obsahovať skladby od kapiel Ramones,Pink Floyd či Zombies.

Mier,lásku a porozumenie

tU BOL strašne zlatý :)

27. dubna 2011 v 20:21 Kurt Cobain


Mier,lásku a porozumenie...

Výstava Nirvana ;)

27. dubna 2011 v 20:13 Kurt Cobain
Výstava s názvom Nirvana: Taking Punk To The Masses sa uskutočnil v dňoch 16. až 22. apríla v americkom Seattli.
BRATISLAVA 24. marca (SITA) - Časti gitary, ktorú zosnulý frontman kapely Nirvana Kurt Cobain ako prvú rozbil počas koncertu, budú súčasťou novej výstavy s názvom Nirvana: Taking Punk To The Masses. Tá sa uskutoční v dňoch 16. až 22. apríla v americkom Seattli.

Výstavu bude okrem úlomkov gitary Univox Hi-Flyer tvoriť ďalších približne dvesto predmetov súvisiacich s touto legendárnou skupinou. Bude medzi napríklad Cobainov žltý sveter, ktorý nosil často v rokoch 1991 až 1994 alebo ručne napísané texty skladieb Spank Thru a Floyd The Barber. "Je to úžasné, že čoskoro otvoria výstavu zameranú na Cobainov prínos hudbe a kultúre," vyhlásil bývalý basgitarista Nirvany Krist Novoselic. V súvislosti s touto výstavou taktiež vyjde 250-stranová publikácia Taking Punk To The Masses: From Nowhere To Never


mind.


Mier,lásku a porozumenie...

Úžastný ;)

27. dubna 2011 v 20:08
Vždy keď počúvam túto pesničku rozbúcha sa mi srdce a po celom tele mám zimomriavky . Milujem Kurtov hlas taký hlas nemá ani jeden z dnešných rockových spevákov , on je prosto jedinečný a ja sa ho neviem nasýtiť no a jeho hudby už vôbec nie . Je avždy bude legendou !Kurt forever!
Mier, láska a porozumenie...(K.C ♥)


Mier,lásku a porozumenie...

Kurtov pamätník ;(

27. dubna 2011 v 19:50 Kurt Cobain

4. apríla 2011, Aberdeen: Pred 17 rokmi sa Kurt Cobain za záhadných okolností zastrelil. V jeho rodisku v mestečku Aberdeen v štáte Washington si ho chceli pripomenúť a priamo v parku pri jazere a moste, o ktorom aj spieva v skladbe Something in the Way, bol odhalený jeho pamätník. Betónová socha elektrickej gitary má voľný železný pás s nápisom vety zo skladby On a Plain.
Pamätník je prvým a jediným pamätníkom Kurtovi Cobainovi, ktorý napriek nesúhlasom niektorých rodičov, bol idolom mládeže, vzorom pri zakladaní iných kapiel, nie len žánru grung v ktorom bol Kurt priekopník, ale priniesol do hudby aj niečo celkom iné, čo po ňom zostalo dodnes.
Odhalenie nebolo žiadnou veľkou ceremóniou, predstavitelia mesta, niekoľko fanúšikov a pár dávnych priateľov sa tu stretlo, aby boli pri odhalení. Zároveň niekoľko novinárov pripravilo zopár článkov a fotografií.
Podľa mňa je to veľmi pekné a vážim si človeka ktorý to vymyslel . Myslím ,že keby tu Kurt bol a keby videl ako si ho uctili bol by šťastný , veľmi šťastný .

Mier,lásku a porozumenie...

"Je Lepšie zhorieŤ než vyhasnúť"

27. dubna 2011 v 19:41 Kurt Cobain

"Po mnohých rokoch som necítil radosť
z písania a skladania hudby. Cítim sa vinný, keď o tom rozprávam. Faktom je, že vás nemôžem klamať, nikoho z vás. Jednoducho to voči vám a mne nie je fér. Najhorší zločin, na ktorý môžem pomyslieť, je, podraziť ľudí tým, že ich klamem, že sa stopercentne bavím. Je lepšie zhorieť než vyhasnúť," napísal červenou fixkou v liste na rozlúčku a nastokol ho na vetvičku v kvetináči. Krátko na to siahol po brokovnici z vlastnej zbierky a strelil si priamo do úst. Písal sa 5. apríl 1994. Smutný rocker zo Seattlu, líder legendárnej Nirvany, jeden z ďalších šialene talentovaných podivínov a chronický introvert Kurt Cobain bol na mieste mŕtvy. Mal dvadsaťsedem.

Muž s mýtom smrti
Často tvrdil, že sa nechystá dožiť tridsiatky. Bohužiaľ, podarilo sa. Podobne ako Jimi Hendrixovi, Janis Joplin, Jimovi Morrisonovi. Všetci mali 27 a podobný druh fenomenálnosti, o ktorú sa nemuseli snažiť. Jeho smrť šokovala. Alebo ani nie. Stav jeho mysle sa totiž ustavične pohyboval medzi túžbou zomrieť a strachom zo smrti.
Exentricky rád to dával najavo vo svojich textoch, v dráždivej rockovej muzike, postavenej na hudobných prazákladoch, do ktorej progresívne balil všetky smútky, pocity samoty, chorobnú plachosť a syndróm chlapca vo flanelovej košeli, ktorý chce mier vo svete, pretože ho nenachádza vo vlastnej duši. Minimálne v každom druhom texte čakal na príhodný okamih "streliť si do hlavy", "stáť na výslní samovraždy" či "radšej byť mŕtvy ako rozvážny". Azda všeličo vysvetľuje aj jedna zdanlivo nezaujímavá príhoda - pri fotení pre istý americký časopis napadla fotografovi nie práve šťastná myšlienka a podal Kurtovi pušku.
Ten sa ani len zbežne nepresvedčil, či je nabitá, vložil si ju do úst a stlačil spúšť. Ostatným sa pri tejto scéne zatajil dych. Výstrel však nepadol, tak sa rozosmiali. Všetci. Okrem Kurta. Podľa hudobného publicistu Romana Bomboša bol Cobain mužom, ktorý mýtus smrti rozosieval okolo seba a svojím spôsobom si ju privodil. Ako pre HN povedal: "Asi rok pred smrťou hral s Nirvanou unpluggedový koncert, a keď si ho ktokoľvek s odstupom času pozrel, vnímal to ako zádušný koncert - všade boli sviečky, všetko bolo temné, nehrali rýchle veci, bolo to niečo ako kar. Kurt bol tak posadnutý smrťou tak, že si z nej urobil obchod
. Niečo ako teatrálne laškovanie so smrťou. Akoby sa svojím odchodom do večnosti zakonzervoval na legendu, lebo v opačnom prípade by iba zostarol a zovšednel, a to by mu publikum neodpustilo."

... čo sme možno nevedeli
Počas celého krátkeho života si pravidelne písal denník, v ktorom ventiloval to, na čo hudobný biznis nebol zvedavý. Seba. "Mám rád punk rock, ženy s čudnými očami, drogy, ale moje telo mi ich nedovolí brať. Mám rád vášeň. Nevinnosť. Som vďačný za robotníka, vďaka ktorému nemusím vykonávať podradné práce. Rád píšem poéziu. Mám rád viny. Rád cítim vinu za to, že som biely americký muž. Mám rád úprimnosť. Chýba mi úprimnosť..." Podstatná časť jeho psychóz vyvierala z bolestí žalúdka, ktoré lekári nedokázali ani liečiť, ani diagnostikovať. Cobain prechádzal rozličnými testami a nebolo mu pomoci. V denníku nariekal nad biednym pokrokom, ponúkajúc rockovú slávu výmenou za zdravé vnútornosti. "Kašlem na všetky hity a tú vzácnu chorobu pomenujte pre mňa. Možno aj preto bol posadnutý medicínskymi potrebami, endoskopmi, za ktoré utrácal tisícky dolárov. Navyše zbieral zmrzačené bábiky, v detstve vykrádal hroby a z kostí zostavoval prapodivné modely. Mal iba 19, keď napísal: "Čo budem robiť, keď zostarnem, veď o rock and rolle už teraz viem všetko? Nič. Budem mŕtvy muž."

Lásku,mier a porozumenie...

Kurtove " životopisi" na tejto stránke

27. dubna 2011 v 13:22
Len taký kratší článok .
Určite ste si všimli že na tejto stránke je viac článkou so životopisom kurta. Dala som sem viac životopisov pretože každá verzia je iná a v každej je niečo viac.

P.S : Láska ,mier a porozumenie...(Kurt Cobain)

Kurt. Spevák, ktorý nás poučil...

27. dubna 2011 v 13:15 Kurt Cobain
Kurt. Spevák, ktorý nás poučil...
Kurt Donald Kobain sa narodil v meste Aberdeen, ktoré leží približne 120 km od Seattlu v štáte Washington.
Ako dieťa bol hyperaktívny a mal predpísané morfium ako liek, ktorý mu pomáhal dávať pozor na hodine v škole. Tento liek mu nedovolil spať do štvrtej ráno, takže musel jesť lieky na spanie.
Kurt mal šťastný detský život do 7 rokov, keď sa jeho rodičia rozišli. Bol to jednoduchý rozvod, ale Kurta to veľmi rozhnevalo. Stal sa veľmi tichým.
Roky po rozvode sa Kurt rozhodol ísť od rodičov preč, a nechceli od neho už nič, takže sa prisťahoval k príbuzným. Táto časť jeho života je tiež spomenutá v jeho pesničkách ( In sliver).
Kurt nemal rád školu. Cítil sa v nej sám. Rád maľoval a spieval, ale ostatní chlapci boli viac do futbalu.
Väčšina dievčat mala rada Kurta a Kurt aj s nimi strávil veľa času. Chlapci sa pokúšali viac skamarátiť s Kurtom, aby sa dostali k dievčatám ale Kurt neznášal takýchto chlapcov, ktorí si o sebe myslia veľa.
Kurt sa viac cítil ako dievča ako chlapec a neskôr povedal : "Som heterosexuál. Ale keby som bol homosexuál, tak by mi to nevadilo!"
Kým mal Kurt 9 rokov počúval len The Beatles a The Monkeys, ale v roku 1979 sa jeho otec stal členom klubu a začal počúvať hudbu ako Led Zeppelin, Black Sabbath a Kiss. Začal počúvať aj britský alternatívny rock ako Sex Pistols.
2. februára 1981, na Kurtove 14ste narodeniny, dostal Kurt svoju prvú gitaru. A roky potom začal vymýšlať vlastný hudobný štýl a začal vystupovať v Seatleskom podzemí, kde sa členom skupiny Melvins.
V máji 1985 , niekoľko dní pred maturitami, Kurt vypadol zo školy a začal pracovať. Mal viec prác, ale nikdy nebol úspešný.
Nirvana začala v roku 1986 Kurtom Cobainom a Kristom Novosedlicom. Kurt hral na gitare a spieval a Krist hral na bas-gitare. Po skúškach s viacerými bubnistami neboli moc spokojní, kým nespoznali Davea Grohla, vocalistu Melvinsov, ktorý sa stal novým bubnistom Nirvany. Svoju prvú nahrávku spravili v roku 1988 a netrvalo to dlho, kým vydali svoj prvý singel. O rok na to vydali svoj prvý album Bleach. Za nahratie tohto albumu zaplatili 600 dolárov, čo nebolo veľa. Potom začali koncertovať po U.S.A. a neskôr v tom istom roku zahrali po prvý raz v Európe v New Casteli, Anglicko. O rok na to vadali ďalší singel, ktorý nebol veľmi úspešný. Od vtedy si Nirvana myslela, že je privítaná vo fabrike, tak zmenili Sub-pop records na Geffen records. V roku 1991 podpísali zmluvu s Geffen records a nahrali album Nevermind.
22. seprtembra 1991 vydali Nevermind a po rozhovore s MTV sa vyšplhali z 144. miesta v rebričku na 1. miesto s pesničkou Smells Like Teen Spirit.
Kurt nikdy nechcel byť slávny a ani nemal myšlienku stať sa najhlavnejším rockerom sveta. Neznášal komerciálnu stránku Nirvany a mal viac krát odvahu zakázať obecenstvu kupovať si ich albumy a zakázať im prísť na ich koncerty. Kurt si myslel yže väčšina jeho fanušíkov sú falošní, a že sa im páči len ich singel Smells Like Teen Spirit. Od vtedy Nirvana hrala len v arénach a tak, ale oni tu nechceli hrať. Radšej hrali v malých klubochkde energia viac zosilnie. Ale kvôli im gitarám a správaniu museli hrať v arénach. Kurt vtedy začal užívať ťažké drogy veľakrát ako heroin a morfium. VTEDY SA KURT OZNAčIL ZA SAMOVRAHA.
24. januára 1992 sa Kurt vydal za striptérku Courtney Love na Waikiki, Hawaii. Je známa svojou skupinou Hole (diera) a prácou vo filmoch. Po šietich mesiacoch po svadbe sa im narodilo dieťa, Fances Bean.
Členovia skupiny dúfali, že sa Kurt ukľudní, keď má manželku a dieťa. A to bola aj pravda... na chvíľu.
V tomto období nahrali album Incesticide. Tento album sa mal zbaviť falošných fanúšikov, ale pesničky pripomínali pesničky z albumu Bleach, a album mal úspech.
Na začiatku roku 1993 nahrali svoj (bohužial) posledný album In Utero, ktorý bol hotový za 2 týždne, ale nebol vydaný 6 mesiacov, kvôli pesničkám: I hate myself (neznášam sa) a I want to die (chcem zomrieť).
Tieto pesničky potvrdzovali Kurtovu semovražednosť.
Keď bol Kurt na seminári roku 1993 predávkoval sa heroínom. Coutrney mu vpichla ilegálnu drogu, aby ho zachránila. V ten večer hral Kurt na koncerte, ale nikto si nič nevšimol. Kurtova dorgová závislosť sa začala vymykávať z pod konroly a Courtney mu povedala, že keď sa nebude liečiť, tak sa rozvedie. Kurt sa išiel liečiť, ale netrvalo to dlho, kým tam bol. Neskôr od tiaľ utiekol a povedal, že je to miesto pre retarďákov.
V roku 1993 zahrala Nirvana Unplugged koncert pre MTV a zahrali svoj posledný koncert v roku 1994 v Mníchove.
O týždeň neskôr bol Kurt hospitalizovaný v kóme. O deň na to sa zobudil a poprosil o milkshake. Za pár dní odišiel z nemocnice sám. Vtedy zmyzol a bol vyhlásený za strateného jeho manželkou. A tiež povedala, že sa bojí, že by sa mohol objaviť mŕtvy.
8. apríl 1994: Kurt Donald Cobain bol nájdený vo svojom dome mŕtvy, s prestrelenou hlavou. Zabil sa 3 dni pred tým, čiže 5. 4. pištoľou.
10. apríla 1994 mal Kurt memorandum, kde Courtney prečítala časť z jeho samovražedneho odkazu. Kurt povedal že sa nikdy nechcel dožiť veku 30 a ,bohužiaľ, mal pravdu.
Stal sa rockovou legendou ako Jimi Hendrix, Janis Joplin a Jim Morrison. Všetci sa dožili veku 27.
Neskôr v tom roku bola vydaná páska z ich Unplugged koncertu v New Yorku a dostal reakciu, že to bolo skvelé počuť Nirvanu bez ich vrčivých gitár.
Kurt nás poučil, že netreba byť slávny aby sme boli dobrí a že drogy ničia život...
Kurt forever...


Lásku,mier a porozumenie...

Kurtove slová ;)

27. dubna 2011 v 13:12 Kurt Cobain


"Když mi bylo asi 12, chtěl jsem se stát rockovou hvězdou-myslel jsem, že se tak pomstím všem těm sportovně založeným kreténům, na který se holky jen lepily. Už dávno předtím než se ze mě hvězda stala, jsem si uvědomil že je to blbost."


"Mám rád punk rock. Mám rád dívky s tajemnýma očima. Mám rád drogy. (Ale tělo a mysl mi nechce dovolit, abych je bral.) Mám rád vášeň. Mám rád vinyl. Rád se cítím vinný za to, že jsem americký bílý muž. Rád spím. Rád se posmívám malým štěkajícím psům a zaparkovaným autům. Mám rád upřímnost. Já nejsem upřímný."


"Nikdy jsem nechtěl zpívat. Chtěl jsem jen hrát na doprovodnou kytaru, být schovaný někde vzadu a hrát."


"Nebylo to přehánění médií nebo zlomyslné drby, ale znásilnění mého soukromí. Měli záznamy
z mého pobytu v nemocnicích, letenky, věděli o hotelích, ve kterých jsem byl. Chci říct: seru,
seru na ty z vás, kteří na mě naberete ohled jako na člověka. Znásilnili jste mě hůř, než vůbec víte."


"Už hodně let jsem při poslechu muziky nepociťoval žádné vzrušení, a stejné to bylo, když jsem hrál. Cítím pocit viny, který se nedá popsat. Třeba když jsme v zákulisí, zhasnou světla a slyším šílený řev davu, tak to na mě nepůsobí stejně jako řekněme na Freddieho Mercuryho, který to nejspíš miloval a obdiv publika si přímo vychutnával. Ale jde přece o to, že z nikoho, z nikoho z vás nemůžu dělat vola..."


"Musím asi patřit k narcistům, kterým se něco líbí, jen když jsou sami. Jsem příliš citlivý."


"Od sedmi let jsem začal nenávidět všechny lidi. Možná jenom proto, že je příliš miluju a cítím
s nimi. Jsem moc náladový, nevyrovnaný člověk a už ve mně není žádná vášeň. Je vždycky lepší vyhořet než vyvanout."


"Koupil jsem si sice zbraň, ale místo ní volím drogy."


"Každej si o mně myslí, že jsem nějaká citová troska. Pořád se mě ptají, co mi je. A mně přitom vůbec nic není. Začal jsem se pozorovat a sleduju, jak na mě lidi reagujou. Napadlo mě. že bych si měl oholit obočí. To by snad pomohlo."


"Jsem dokonalej příklad průměrnejch nevzdělanejch Američanů mezi dvaceti a třiceti."


"Rozhodl jsem se, že si vypěstuju závislost. To jediný mě může zachránit před tím, abych si ustřelil palici."


"Jestli se někdy zabiju, bude to z nějakýho důvodu, a ne kvůli pitomejm problémům se žaludkem."


"Nenávidím se a chci zemřít."

Dcéra Kurta Cobaina

27. dubna 2011 v 13:05 Kurt Cobain


Jediná dcéra legendárneho lídra skupiny Nirvana sa podieľala na nahrávaní piesne My Space, ktorá sa bude nachádzať na debutovom albume amerického hudobného projektu Evelyn Evelyn.

BRATISLAVA 5. februára (SITA) - Sedemnásťročná Frances Bean Cobain, potomok slávnej dvojice Kurt Cobain a Courtney Love, vstupuje po prvý raz ako speváčka do hudobného priemyslu. Dcéra zosnulého lídra skupinyNirvana si spoločne s frontmanom kapely My Chemical Romance, Andrewom WK a Weirdom Al Yankovicom zaspievala v skladbe My Space, ktorá sa objaví na eponymnom albume projektu Evelyn Evelyn. Ten má "pod palcom" líderka Dresden Dolls Amanda Palmer a muzikant Jason Webley zo Seattlu. Nahrávka Evelyn Evelyn sa na trh dostane 30. marca.


Dohľad nad právnymi, finančnými a zdravotnými záležitosťami Frances Bean prevzala po jej matkeCourtney Love v decembri jej stará mama, matka Kurta Cobaina Wendy O'Connor a jej teta, sestra slávneho hudobníka Kimberly Dawn Cobain. Stalo sa tak na požiadanie samotnej Frances Bean. Tá sa v roku 2008 vyjadrila, že nie je ako jej rodičia. V rozhovore pre Harper's Bazaar označila svoju starú matku Wendy O'Connor za zdroj sily v jej živote. "Je to osoba, ktorú rešpektujem zrejme najviac na celom svete," uviedla rodáčka z Los Angeles.


Informáciu zverejnila webová stránka twentyfourbit.com.

Podľa mňa aj má niečo z Kurta ;) no samozrejme hlas a mylsím že má aj jeho oči ;) ale BOHU ŽIAĽ má oveľa viac z matki ://

Mier.lásku a porozumenie...

Kurt Donald Cobain

27. dubna 2011 v 12:59 Kurt Cobain


Kurt Donald Cobain

Každý mladý človek má svojho obľúbeného herca, speváka alebo športovca. Už od roku 1993 si srdcia mnohých mladých ľudí v Európe i Amerike získava skupina, ktorú niektorí nenávidia a iní ju zbožňujú. Je to NIRVANA a najmä jej spevák a gitarista v jednej osobe Kurt Donald Cobain.

Kurt sa narodil 20. februára 1967 v americkom mestečku Aberdeen, ktoré je situované asi 120 km juhozápadne od hlavného mesta amerického štátu Washington. Do svojich siedmich rokov žil šťastne ako všetky ostatné deti. Keď mal sedem jeho rodičia sa rozviedli. Bol to obyčajný rozvod, ale Kurtom to otriaslo. Stal sa z neho plachý a citlivý chlapec. Po rozvode sa ustavične sťahoval od mamy k otcovi a späť. Nakoniec začal rodičom prekážať, a preto sa musel presťahovať k babke do mesta Seattle. Tento úsek jeho života sa odráža aj v niektorých jeho textoch, napr. v Sliver. Už ako dieťa bol Kurt označený ako hyperaktívny. Lekári mu predpísali lieky, ktoré boli založené na morfiu, aby mu pomohli sústrediť sa v škole. Vďaka týmto tabletkám nemohol zaspať často až do štvrtej ráno, a preto mu dávali sedatíva, ktoré ho zasa uspali. Kurt nenávidel školu, cítil sa v nej sám. Viac ako učenie ho bavilo maľovanie a spievanie. Ostatní chlapci sa skôr zaujímali o futbal a šport, preto bol Kurt často s dievčatami. Občas sa aj sám cítil ako dievča. Chlapci sa s ním chceli kamarátiť, ale on ich nenávidel. Vedel, že je to preto, aby sa dostali do spoločnosti dievčat.
Na strednej škole študoval Kurt umenie, čo sa mu veľmi páčilo. Nikto nevie pochopiť, prečo v máji 1985 len pár dní pred postupovými skúškami prestal do školy chodiť. Začal pracovať, ale vôbec sa mu nedarilo a nikde nevydržal dlhšie ako týždeň.
Keď bol Kurt ešte malý, počúval Beatless a Monkees. Jeho otec v 1979 vstúpil do nahrávacej spoločnosti a on začal počúvať skupiny ako Led Zeppelin, Black Sabath a Kiss. Neskôr sa mu páčil aj britský alternatívny rock skupín Clash a Sex Pistols. V deň svojich 14. narodenín si kúpil svoju prvú gitaru. Od tohto dňa sa učil hrať a vytváral svoj vlastný hudobný štýl. Spriatelil sa s aj grungeovými skupinami v Seattli a niekedy im pri koncertoch pomáhal.
V roku 1986 spolu so svojim bývalým spolužiakom Kristom Novoselicom založil Kurt skupinu Nirvana. Hral na gitare a spieval a Krist hral na bass-gitare. Veľkým problémom bolo nájsť kvalitného bubeníka. Po niekoľkých pokusoch s rozličnými hudobníkmi konečne našli toho pravého.

Bol to Dave Grohl, bubeník skupiny Scream z Washington, D. C. V 1988 nahrali svoju prvú skladbu a netrvalo dlho, kým im vyšiel aj prvý singel Love Buzz. Už nasledujúci rok vydali album z názvom Bleach. Celá jeho výroba stála 600 dolárov, čo nebolo veľa. Začali svoje prvé americké turné. Ešte v roku 1989 mali aj prvý európsky koncert v anglickom meste Newcastle. Vydali ďalší singel, ale ten nebol úspešný. Nirvana mala pocit, že hudobný priemysel ju prijal neférovo. Rozhodli sa teda zmeniť nahrávaciu spoločnosť. Uzavreli zmluvu so spoločnosťou David Geffen´s Records. V roku 1991 začali pracovať na novom albume, ktorý sa volal Nevermind a vyšiel 24. septembra. V hitparáde predajnosti sa dostal na 144. miesto. Po rozhovoroch na MTV a objavení sa v NBC sa pieseň Smells Like Teen Spirit vyšplhala až na 1. miesto hitparády. Kurt nečakal, že Nirvana bude tak populárna. Nenávidel komerčnú stránku hudby a niekoľkokrát sa pokúsil prehovoriť ľudí, aby nekupovali ich albumy a nechodili na ich koncerty. Neúspešne. Kurt mal pocit, že ich fanúšikovia majú radi len hit Smells Like Teen Spirit a to sa mu vôbec nepáčilo. V tomto čase bola Nirvana len kvôli peniazom nútená hrať na veľkých koncertoch, aj keď to nebolo to, čo chceli. Radšej by hrali v malých kluboch, kde sa hudba dá precítiť a aj atmosféra je intímnejšia. Kurt tieto veľké koncerty nenávidel, začal mať problémy so žalúdkom, riešil ich drogami a čoraz častejšie hovoril o samovražde.
Kurt sa 24. januára 1992 oženil, vzal si bývalú striptérku Courtney Love, ktorú teraz ľudia poznajú ako speváčku skupiny Hole alebo herečku vo filmoch Ľud verzus Larry Flint, 200 cigariet, alebo Noc v New Yorku. O šesť mesiacov sa im narodila dcérka Frances Bean. Priatelia dúfali, že teraz už bude pokojnejší, čo sa na chvíľu aj stalo.
Kurt sa chcel "zbaviť" nepravých fanúšikov, ktorých skupina získala albumom Nevermind. Podarilo sa mu to. V roku 1992 natočila Nirvana už tretí album z názvom Incesticide, ktorý mal pripomínať prvotinu Bleach a znel viac punk-rockovo. Niekoľko piesní z tohto albumu sa objavilo aj na albume Bleach. Začiatkom roku 1993 potom Nirvana nahrala v priebehu dvoch týždňov svoj posledný album In Utero. Vďaka piesni a zároveň aj podtitulu I Hate Myself And I Want To Die (nenávidím sa a chcem zomrieť) bol však vydaný až po šiestich mesiacoch. Aj niektoré ďalšie skladby dokazovali Kurtove sklony k samovražde. V piesni Stay Away spieva "radšej by som bol mŕtvy ako rozvážny" a v Milk It zasa "pozri, na výslní čaká samovražda".
Jeho rečiam však nikto nevenoval pozornosť.
Pri fotení pre jeden americký časopis napadla fotografa nie práve šťastná myšlienka a podal Kurtovi pušku. Ten sa ani len zbežne nepresvedčil, či je nabitá, vložil si ju do úst a stlačil spúšť. Ostatným sa pri tejto scéne zatajil dych, ale keďže výstrel nepadol, začali sa všetci smiať. Všetci, okrem Kurta.
Drogová závislosť sa mu pomaly začala vymykať z rúk. V lete 1993 sa Kurt predávkoval a jeho manželke sa ho podarilo zachrániť len tým, že mu vpichla inú drogu. Večer vystúpil na pódium a spieval. Nikto si nič nevšimol. Courtney sa mu niekoľkokrát vyhrážala, že ak nepôjde na liečenie, rozvedie sa s ním. Kurt s liečením súhlasil. Po niekoľkých dňoch z centra pre drogovo závislých ušiel aj napriek tomu, že tam bol ako dobrovoľník. Povedal, že je to miesto pre idiotov. 18. novembra 1993 hrala Nirvana živý koncert pre hudobnú stanicu MTV. Scéna bola na návrh Kurta Cobaina vyzdobená kvetinami a sviečkami a pripomínala pohreb. Nikto vtedy netušil, že to bolo posledné vystúpenie Nirvany pre médiá. Posledný koncert odohrala Nirvana v Mníchove 29. marca 1994.
O týždeň neskôr sa Kurt v Ríme opäť predávkoval a bol prevezený do nemocnice. Na druhý deň sa prebral a požiadal o mliečny kokteil. O niekoľko dní bol schopný postaviť sa na vlastné nohy a ušiel z nemocnice. Od tejto chvíle bol nezvestný. Jeho manželka Courtney najala súkromného detektíva. Chcela ho nájsť, pretože tušila, že by mohol byť mŕtvy. 8. apríla 1994 našiel elektrikár mŕtvolu legendárneho speváka v jeho vlastnom byte. Ukázalo sa, že bol nadrogovaný a puškou zo svojej zbierky sa strelil priamo do úst. List na rozlúčku napísaný červenou fixkou nastokol na vetvičku v kvetináči. 10. apríla sa konala rozlúčka, na ktorej Kurtova manželka prečítala aj niekoľko riadkov z jeho listu: "Po mnoho rokov som necítil radosť z písania a skladania hudby. Cítim sa vinný, keď o tom rozprávam. Faktom je, že vás nemôžem klamať, nikoho z vás. Jednoducho to voči vám a mne nie je fér. Najhorší zločin, na ktorý môžem pomyslieť je podraziť ľudí tým, že ich klamem a tvárim sa, že sa 100 percentne bavím. Je lepšie zomrieť hneď, ako pomaly hynúť." Potom povedala: "Najhorším zločinom je jednoducho sa stratiť" a vyzvala dav k neočakávanému rituálu. Dav skandoval znova a znova: "Kurt je sráč!". Chceli tým zahnať zlého ducha a ochrániť mladých ľudí pred tým, aby čin svojho idolu zopakovali.
Ešte v roku 1994 bol vydaný album MTV Unplugged in New York, ktorý bol akýmsi rekviemom pre legendu grungeovej hudby Nirvanu.
Kurt sám povedal, že sa nechystá dožiť 30 rokov. Bohužiaľ mal pravdu

Stal sa legendou ako Jim Morrison, Jimi Hendrix a Janis Joplin, ktorí tiež zomreli ako 27 roční. Keď si človek uvedomí, akým životom tento hudobník žil, nedokáže pochopiť prečo ho mladí ľudia pokladajú za svoj idol. Ťažko povedať, prečo ho mám rada ja. Jeho hudba mi pomáha. Keď som z niečoho nešťastná, pustím si jeho piesne a viem, že nešťastných ľudí je na svete viac. Uvedomím si, že moje nešťastie ani nie je nešťastie a je mi opäť fajn. Keď mi je fajn, môžem si pustiť Nirvanu a je mi ešte lepšie. Keď sa mi niečo nevydarí, s jeho hudbou mám pocit, že sa dá všetko napraviť. A on sám? Niektorí ho označujú za hudobného génia, ale podľa mňa to bol len mladý citlivý človek, ktorého sklamali ľudia aj celý svet, nenávidel všetkých aj samého seba a nedokázal nájsť šťastie ani v podobe malej Frances. Kurt síce spáchal samovraždu, ale jeho myšlienky žijú ďalej spolu s jeho hudbou a získava si nových a nových fanúšikov. Aj keď toto sa už nedozvie.

Mier,lásku a porozumenie...

Nirvana

26. dubna 2011 v 19:31 Kurt Cobain
Nirvana, Nirvana.. pod týmto slovom si niekto možno predstaví časť hinduistického neba, iní tušia, že podľa budhistického náboženstva je to stav "najvyššej blaženosti". V prenesenom význame toto slovo označuje stav zabudnutia, pokoja a bezstarostvosti. Pre väčšinu znalcov modernej muziky však slovo nirvána znamená len jedno: Nirvana je jedna z najlepších punkrockových skupín, možno aj najlepšia; Kurt Cobain, Kris Novoselic a Dave Gohrl.


Kurtov List na rozlúčku ;(

26. dubna 2011 v 19:26 Kurt Cobain
Tento list píše tak trochu blázon, ktorý by evidentne bol radšej večne sa sťažujúcim deckom, takže by mu malo byť dobre rozumieť. Všetky varovania od punkrockových harcovníkov, ktorých sa mi dostalo od tej doby, čo som sa dostal do styku s povedzme "etikou" nezávislého života a s pohostinstvom vašej komunity, sa ukázali byť veľmi pravdivé. Príliš veľa rokov som nepocítil vzrušenie z počúvania alebo skladania hudby, čítania a písania. Kvôli tomu sa cítim byť nadovšetko vinný. Napríklad pred vstupom na scénu, keď svetlá zhasnú a dav začne fanaticky jačať, nepôsobí to na mňa tak, ako to pôsobilo na Freddieho Mercuryho, ktorý to zrejme miloval, opájal sa láskou a obdivom davu, čo je niečo, čo hlboko obdivujem a čo mu závidím. Skutočnosťou je, že už nemôžem podvádzať hocikoho z vás. Proste to nie je fér ani pre vás ani pre mňa. Najhorší zločin, aký si dokážem predstaviť, je okrádať ľudí tým, že predstieram, že ma to, čo robím, baví. Niekedy mi pripadá, že pred vstupom na scénu by mali byť pichačky. Robil som, čo bolo v mojich silách, aby som si vážil toho, čo mám (a ja si toho vážim, verte mi, že áno, ale nie dosť.) Vážim si faktu, že ja, že my sme ovplyvnili a pobavili mnoho ľudí. Musím byť jedným z tých narcistov, čo si veci začnú vážiť, až je po všetkom. Som príliš citlivý. Potrebujem byť trochu ľahostajný, aby som mal zase ten entuziazmus, čo som mával ako dieťa. Na našich posledných troch turné sa mi darilo ďaleko viac si vážiť ľudí, ktorých som osobne poznal a našich fanúšikov, ale stále nedokážem prekonať tú frustráciu, pocit viny a súcitu, ktorý ku každému prechovávam. V každom z nás je dobro a ja si proste myslím, že milujem ľudí až príliš, že je mi z toho tak curewsky smutno. Smutné, citlivé, nevďačné znamenie Rýb, preboha .... Prečo si proste neužívaš? Neviem. Mám skvelú ženu, v ktorej sa spájajú ambície s pochopením a dcéru, ktorá mi pripomína aký som sám býval - plný lásky a radosti. Bozkáva každého, koho uvidí, pretože všetci sú dobrý a nikto jej neublíži. A to ma desí, že už nemôžem ďalej. Nemôžem vystáť predstavu, že Frances raz bude blbo sa cítiaci, sebadeštruktívny, mŕtvy rocker, ako som ja. Mám sa dobre, veľmi dobre a som vďačný, ale od svojich siedmych rokov som začal pociťovať nenávisť k ľuďom. Len pre to, že pre ľudí je proste tak jednoduché prísť a domáhať sa súcitu. Len pre to, že ľudí milujem a je mi ich tak ľúto. Ďakujem vám všetkým za vaše listy a záujem behom posledných rokov. Som moc excentrický a náladový človek. Už nemám síl a tak si pamätajte: Je lepšie zhorieť než vyhasnúť.Mier, lásku a porozumenieKurt CobainFrances a Courtney, zostanem na vašom oltári.

Prosím, Courtney, choď ďalej, kvôli Frances,

kvôli jej životu, ktorý bude bezo mňa o toľko

šťastnejší.


Milujem ťa, milujem ťa.

Kurt Cobain a všetko o ňom

26. dubna 2011 v 19:15 Kurt Cobain


Detstvo

Narodil sa v malom meste Aberdeen, asi 140 kilometrov od Seattlu. Mnohí sa domnievajú že Kurt sa narodil v Hoquiam, avšak tam nebola nemocnica s pôrodnou sálou. Matka Wendy pracovala ako čašníčka v kokteilovom bare a otec Don bol automechanik na benzínovej pumpe. Keď mal Kurt 8 rokov, jeho rodičia sa rozviedli, táto udalosť mala výrazný dopad na jeho budúcnosť. Jeho otec ho často fyzicky týral, bil ho aj za malé prehrešky ako silno zabuchnuté dvere a pod.
V roku 1972 nastúpil do prvej triedy, okamžite sa v ňom začal rozvíjať talent na maľovanie. Po rozvode sa z neho stal asociál, v ôsmej triede začal Kurt fajčiť marihuanu a brať LSD. Žil u rôznych príbuzných v Aberdeene, kam sa jeho rodina presťahovala ešte pred rozvodom. Boli časy, keď Kurt okúsil aj život pod mostom (síce podľa životopisu Ťažšie ako Nebo to bola len historka ktorú rád rozprával novinárom) . Počas školy mu zistili hyperaktivitu, musel brať ritalín. Neskôr sa na ňom stal závislý.

Nirvana

Bližšie informácie v hlavnom článku: Nirvana
Jeho najobľúbenejšou skupinou boli Beatles, Sex Pistols, Led Zeppelin, Black Sabbath a rôzne iné britské punkové skupiny. Sám bol členom niekoľkých skupín. V roku 1986 v Olympii založil s gitaristom Chrisom Novoselicom a bubeníkom Aaronom Burckhardom skupinu Nirvana. Po krátkom období Aaron Burckhard odišiel zo skupiny a Nirvana v roku 1990 objavila bubeníka Davea Grohla.
Dva a pol roka po svojom debute vydala Nirvana album Nevermind. Nevermindu sa predalo viac ako 10 miliónov kusov s tržbou cez pol miliardy dolárov. Sám Cobain priznal, že o takomto úspechu ani nesníval. Sláva mala pre neho hlavne negatívny dopad. Začal brať heroín, podľa jeho slov preto aby sa zbavil tlaku producentov a kvôli bolesti v bruchu. Jeho utrpenie cítiť v mnohých textoch, ktoré napísal.

Svadba

24. februára 1992 Kurt odišiel na Havaj, aby sa tam oženil s tehotnou Courtney Love. Neskôr skupina vydala album Incesticide a Kurt skončil v nemocnici, aby sa liečil zo závislosti na heroíne. V tom istom roku sa mu narodila dcéra Frances Bean. Kurt sa zúčastnil pôrodu, avšak počas neho omdlel.
Po odľahčenom albume Unplugged - 1994, po ktorom sa mnohí domnievali, že je ich posledné, sa skupina vydala na európske turné.

Európske turné

Po albume Unplugged sa skupina vydala na európske turné, odohrali vyše dvadsať koncertov, avšak Kurtovi sa zapálilo hrdlo a musel sa liečiť. Počas prestávky Kurt odletel do Ríma kde sa stretol s manželkou, ktorá pripravovala vlastné turné so skupinou The Hole.
4. marca bol Kurt hospitalizovaný v Rímskej nemocnici po neúspešnej samovražde. Zjedol viac ako 50 tabletiek na spanie a zapíjal ich šampanským. Oficiálne tento incident bola iba nehoda. Po piatich dňoch sa Kurt vrátil do Seatllu.

Samovražda

V Seattle bol hospitalizovaný, z nemocnice však na druhý deň utiekol a 5. apríla 1994 sa zabarikádoval vo svojej chatke, vložil si do úst skrátenú hlaveň brokovnice a spáchal samovraždu. Až po troch dňoch ho našiel elektrikár, ktorý prišiel namontovať alarm. Cez okno videl nejakú postavu ležiacu na dlážke, vliezol do domu a tam objavil telo. Vedľa Kurtovho tela ležal list na rozlúčku, bol adresovaný Courtney a malej Frances Bean, list bol zakončený slovami "Milujem vás, milujem vás". Manželka Courtney musela byť 7. apríla hospitalizovaná z dôvodu predávkovania sa drogami.
Po tom, ako sa Kurt zastrelil, mnoho ľudí v USA a v Austrálii spáchalo samovraždu rovnakým spôsobom.
Jeho pamiatku si prišlo uctiť vyše 5 000 ľudí, ktorí sa zhromaždili v Seattle. Dav počúval kazetu, na ktorej čítala Courtney z jeho listu na rozlúčku. Existuje však aj dokument o K. Cobainovi kde polícia tvrdí že to samovražda nebola.Polícia odmieta prípad znovu otvoriť.

Kurt Cobain - Fotografie

26. dubna 2011 v 18:58 Kurt Cobain
Kurt Donald Cobain (* 20. február 1967, Aberdeen, Washington - † 5. apríl 1994, Seattle) bol spoluzakladateľ a frontman skupiny Nirvana a jedna z najväčších rockových hviezd 90. rokov 20. storočia.

Jared Leto - Kurt Cobain

15. dubna 2011 v 19:27
Nechápem :(
Prečo sa musel zabiť :(

Peklo

9. dubna 2011 v 19:22 Moje názory
Téma týždňa je "peklo" takže idem na to ...

Peklo pre mňa znamená deň bez hudby,peklo je keď sa nemôžem smiať,keď nemôžem plakať a keď sa musím pretvarovať.
Peklo je všetko čo nemôžem a všetko čo mi prikazujú.
Peklo sú reči namyslených impotentov z mojej triedy ktoré musím trpieť.
Peklo je ostrí hlas budíka o pol siedmej ráno keď ste len o šiestej zaspali.
Peklo je že z môjho hneď z môjho okna je vidno tú posratú , zasranú základku!
Peklo je keď kamoši z Facebooku zdieľajú skurvené raperské klipi a keď o ich "hudbe" ...no veď to stačí :D
Peklo je keď sa niekomu nepáči že sa mi to páči ...
Peklo je byť celý deň medzi ľuďmi ktorých z celej duše nenávidíte ( až na dve tri vínimky )
Peklo patrí k životu a za to ,že ho teraz všetci musíme trpieť po smrti naše utrápené ,zhnité duše určite pôjdu do neba

I Love Rock n Roll

9. dubna 2011 v 19:02
Joan Jett
I Love Rock n Roll
Pretože Ja ♥ Rock n Roll